Infidel

Je ateismus systém víry? Pohled na svět? Systém hodnot?

Ne, ne, ne a ne. Ateismus je konkrétní postoj k jedné jediné otázce. Ateisté nemají stejný pohled na svět, ani stejný systém hodnot, a už vůbec ne systém víry. Ateista může klidně věřit v jednorožce, víly, Harryho Pottera, život po životě či pravou lásku. Nemusí také věřit vůbec ničemu, i když pak asi nebude mít úplně jednoduchý život. Může se zajímat o vědu, ale také o okultismus, homeopatii, meditaci či kvanta dalších věcí. Jediné, co musí být splněno, je absence víry v boha. Dokud ateista nevěří v boha, zůstává ateistou, ať už věří čemukoliv, má jakýkoliv pohled na svět či systém hodnot.

Přistupovat k ateismu jako systému víry, komplexnímu pohledu na svět či systému hodnot je podle mne nejenom chybné, ale také nešťastné a vede to k chybným závěrům a házení nás ateistů do jediného pytle. Dva různí ateisté mohou mít diametrálně odlišný systém víry, pohled na svět i systém hodnot.

Já osobně upřednostňuji vědu, racionalitu, skepticismus a humanismus. Ve víly, jednorožce, ani život po životě nevěřím. Stejně tak nevěřím v astrologii, homeopatii, nejsem pověrčivý a nevěřím, že nošení čtyřlístku nebo čehokoliv jiného přináší štěstí. Ale to jsem já, jiní ateisté budou... jiní.

Zpět na FAQ