Infidel

Modli se k bohu a on se ti zjeví

Zkusil jsem, nefungovalo.

Musíš být upřímný, nesmíš boha odmítat

Upřímný jsem byl. Boha jsem neodmítal. Nedělal jsem si srandičky a oprostil jsem se od pochybností. Byl jsem vážný, upřímný a nechoval jsem se povýšenecky. Dal jsem bohu férovou šanci. Nic se nestalo.

To ale musíš zkoušet víckrát než jednou, nejlépe každý den

Hmm... čili, mám to zkoušet každý den, dokud se něco nestane krátce po modlitbě? Z hlediska pravděpodobnosti se při dostatečném množství pokusů téměř jistě něco stane, ať bůh existuje nebo ne. Tímto způsobem mohu uvěřit v cokoliv, včetně neviditelného růžového jednorožce.

Pokud je bůh transcendentní, tedy není svázán s konkrétním prostorem nebo konkrétním bodem v čase, pak existuje nebo má působnost ve všech časech v každém kousíčku vesmíru. Zatímco já se nemohu vrátit zpět do doby svého pokusu navázat kontakt s bohem, on v něm stále existuje. A může mi stále odpovědět. Kdykoliv uzná za vhodné.

A mimochodem, zkoušel jsem to mnohokrát. Ne jen jednou.

Musíš v boha uvěřit, teprve pak se ti zjeví

Čili, abych v boha uvěřil, musím v něj nejprve uvěřit? Hlava 22.

Problém č. 1: Co je a není zjevení?

Není mi jasné, co přesně mám očekávat jako boží znamení, resp. jak poznám, že jde skutečně o znamení od boha a ne náhodnou událost? Je boží znamení, když ulicí projede auto? Motorka? Nebo pokud začne pršet? Zazpívá sýkora? Praskne stoupačka? Čím se liší boží znamení od náhodné události?

Problém č. 2: Bůh existuje, co dál?

A jak poznám, který z bohů mi vlastně odpovídá? Alláh? Jahve? Višnu? Šiva? Které náboženství (jestli vůbec nějaké) mám zastávat? Kterou z jeho frakcí/církví zvolit?

Zpět na FAQ