Infidel

Vážně věříš, že morální povědomí tvoří lidská společnost sama a ne bůh?

Stacionární versus dynamická morálka

Je-li morálka od boha, pak by měla být stacionární, neměnná (bůh by měl být na našem čase nezávislý). To, co bylo nemorální před 2000 lety by mělo být nemorální i dnes. To, co dnes považujeme za nemorální, mělo být nemorální i před 2000 lety. Znásilnění, sexuální a jiné zneužívání dětí či otroctví byly záležitosti, které za nemorální považovány v minulosti nebyly, což ostatně potvrzují i "svaté" texty alias "boží slovo", tedy Bible či Korán. Dnes jsou tyto činnosti považovány za nemorální, ba přímo za zločiny. Dnes chráníme zájmy dětí mnohem lépe než kdykoliv v minulosti. Ukamenovat neposlušné dítě by bylo dnes považováno za jeden z nejhorších typů vraždy. Přitom Bible k takovému jednání přímo vyzývá.

Pochází-li morálka od boha, je neměnná. Ale já vidím zcela jasné známky toho, že morální povědomí se vyvíjí, tedy že se časem mění. To je pro mne potvrzením mé hypotézy, že morálka od boha pocházet nemůže. Mnohé náboženské texty se tak navíc dostávají do problémů, jelikož schvalují jednání, které je dnes považováno za morálně nepřijatelné.

Bůh ale změnil pravidla

I kdyby, to by nemělo mít vliv na morálku. Přece příchod Ježíše nezměnil samotnou podstatu rozdílu mezi dobrem a zlem, nebo ano? Takže bůh nejprve považoval ukamenování neposlušných dětí za morální, a příchod Ježíše to nějakým způsobem učinil nemorálním? A kde tohle v Bibli najdu? Upřímně, nepovažuji za možné, aby se morálka takto měnila. A i kdyby, samotný Ježíš nikde netvrdí, že se neposlušné děti už kamenovat nemají, a sám tvrdí, že otroci mají poslouchat své pány. Tedy otroctví zcela jistě nepovažuje za nemorální či nepřijatelné, jako dnešní moderní společnost.

Zpět na FAQ