Infidel

Bůh se nezjevuje těm, kteří ho odmítají

Buď v boha věřím (jsem teista), nebo jsem ateista. Jsem-li teista, nemusí mě bůh o své existenci přesvědčovat, jelikož v něj už věřím. Pouze ateista potřebuje přesvědčit. Je nelogické poskytovat důkazy o své existenci pouze těm, kteří už ve mne věří, a neposkytovat je těm, kteří potřebují přesvědčit.

Tohle tvrzení v podstatě říká, že důkazy o boží existenci fungují jen na ty, kteří už v něj věří. Což dává smysl - pokud věřím v boha, interpretuji realitu v souladu s tím a mohu i obyčejné shody náhod a běžné události vysvětlovat jako boží zjevení či intervenci. Vidím to, co chci vidět, nikoliv (nutně) pravdu. Viz moje povídání o víře. Nehledě na to, že přinejmenším v křesťanství se (nemýlím-li se) bůh snaží své informační poselství mezi lidmi šířit. Proč by se tedy před ateisty úmyslně skrýval?

Kromě toho se toto tvrzení snaží hrát lehce nefér hru a podsouvat nám ateistům, že nám byly poskytnuty opravdové důkazy, ale my jsme natolik věrni ateismu, že se nenecháme přesvědčit. Podle sebe soudím tebe. Nikoliv. Není to o tom, že bychom se důkazům bránili. Je to o tom, že předložené důkazy jsou příliš chabé, pokud to vůbec důkazy jsou.

Zpět na FAQ